RETAY USA ACE EXTRA 28GA 28″ – BLACK SYNTHETIC
$999.00
RETAY USA ACE EXTRA 28GA 28″ – BLACK SYNTHETIC
In stock
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| GAUGE | 28 | |
| ACTION TYPE | SEMI-AUTO | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 6 | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 28.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 48.0000 | |
| CAPACITY | 4.0000 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| STOCK STYLE | FIELD | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | Y | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | Y | |
| INCL IMP MOD TUBE | Y | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| INCL MODIFIED TUBE | Y | |
| INCL IMP CYL TUBE | Y | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
Additional information
| UPC | 193212045393 |
|---|---|
| Manufacturer | Retay USA |
| Manufacturer Part Number | C-ACEBLK-28 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Inertia Piston System |
| Additional Feature 2 | Lengthened Forcing Cone |
| Adjustable Objective | False |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Caliber/Gauge | 28 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 3 + 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | YES |
| Choke Type | MaraPro (C,IC,M,IM,F) |
| Color | Black |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Black |
| Finish Type | Black |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic |
| Grip Type | Black synthetic |
| Hand | Ambidextrous |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | Yes |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | YES |
| Max Chamber Size | 3" |
| Montecarlo | No |
| Overall Length | 48 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Reversible Button |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | Fiber Optic Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Adj Shim |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 0.0 |





Reviews
There are no reviews yet.