BROWNING AB3 PRO COMPOSITE – 308 WIN 22″ BLACK SYNTHETIC
$638.99
BROWNING AB3 PRO COMPOSITE – 308 WIN 22″ BLACK SYNTHETIC
In stock
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| CALIBER | 308 WIN (7.62X51 NATO) | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:12″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 22.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 42.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 4.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | 6.66 | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | Y | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | FREE FLOATING,TARGET CROWN BBL | |
| DRILLED & TAPPED, | ||
| PALM SWELLED STOCK, | ||
| INFLEX TECHNOLOGY, | ||
| ADJUSTABLE FEATHER TRIGGER, | ||
| TOP TANG SAFETY W/BOLT UNLOCK | ||
| BUTTON, | ||
| DURA-TOUCH ARMOR COATING | ||
Additional information
| UPC | 023614868118 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 035851218 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Spiral Fluted Threaded |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 4 + 1 |
| Hand | Right Hand |
| Material | STEEL |
| Overall Length | 42" |
| Rate of Twist | 1:12" |
| Safety | Tang |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Gray |
| Weight | 6.09 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |




Reviews
There are no reviews yet.