CRICKETT RIFLE G2 22WMR – BLUED/BLACK SYNTHETIC
$158.99
CRICKETT RIFLE G2 22WMR – BLUED/BLACK SYNTHETIC
In stock
Description
FEATURES:
-Trigger Pull: 2 1/2lbs. (approx.)
-Safety: Rebounding firing pin automatically blocked to prevent accidental discharge
-Length of Pull: 12 1/2″
-Sights: Standard with iron sights
-Barrel Length: 16 1/8″
-Length: 30 1/2″ overall
-Weight:3 lbs. (approx.)
-Stock: Black synthetic
-Metal Finish: Blued
-Includes sling swivel studs
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.10 X 6.40 X 32.15 | |
| Height | 3.1000 | |
| Width | 6.4000 | |
| Length | 32.1500 | |
| CALIBER | 22 WIN MAG | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:16″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 16.5000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 30.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 0.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | Y | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | 3 | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | N | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| YOUTH RIFLE | Y | |
Additional information
| UPC | 611613022800 |
|---|---|
| Manufacturer | Davey Crickett |
| Manufacturer Part Number | KSA2280 |
| Checkering | NO |
| Caliber/Gauge | .22 WINCHESTER MAGNUM |
| Barrel Length | 16.5000 |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.10 X 6.40 X 32.15 |
| Height | 3.1000 |
| Hinged Floorplate | No |
| Width | 6.4000 |
| Youth Rifle | Yes |
| Weight (lbs) | 3 |
| Weight | 3 |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Action | Bolt Action |
| Swivel Studs | YES |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Color | BLACK |
| Sights | Yes |
| Recoil Pad | No |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Overall Length | 30.5000 |
| Finish Type | Blued |
| Color | BLUED |
| Capacity | 0 |
| Length | 32.1500 |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Finish Style | Blued/Black |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Trigger | Single Stage |
| Stock Description | Fixed |
| Safety | Firing Pin |
| Product Type | Compact |
| Model | Crickett |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Grip Material | Synthetic Stock Black |
| Special | Compact |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Shipping Weight | 3.6 |
| Scope Cover Included | False |
| Package Width | 6.5 |
| Package Length | 32.0 |
| Package Height | 3.0 |
| Illuminated Reticle | False |
| Grip Type | Black |
| Finish | BLUE |
| Drilled and Tapped | True |
| Adjustable Objective | False |
| canDropship | True |
| ATF Model | Crickett 22 |
| ATF Manufacturer | KSA LLC. |
| Additional Feature 1 | EZ Loader |






Reviews
There are no reviews yet.