GIRSAN REGARD MC DELUXE 9MM – ADJ SIGHT 18RD GOLD ENGRAVED
$771.99
GIRSAN REGARD MC DELUXE 9MM – ADJ SIGHT 18RD GOLD ENGRAVED
Out of stock
Description
Features:
| Caliber | 9mm Luger |
| Model | Girsan |
| Frame Finish | Gold Plated |
| Action | SA / DA |
| Slide Description | Gold Plated Steel |
| Capacity | 18+1 |
| Frame Material | Steel |
| Hand | Right |
| OAL | 8.60″ |
| Safety | Decocker |
| Sight Configuration | Drift Adjustable |
| Sight Style | Adjustable |
| Weight | 2.15 lbs |
| Barrel Length | 4.90″ |
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 4.20 X 9.60 X 12.10 | |
| Height | 4.2000 | |
| Width | 9.6000 | |
| Length | 12.1000 | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | G10 | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | STEEL | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.9000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 18.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 1.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | Y | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | ADJUSTABLE | |
| FRAME COLOR | GOLD | |
| SLIDE COLOR | GOLD | |
| WEIGHT IN OUNCES | 33.0000 | |
| OTHER FEATURES: | ACCESSORY RAIL | |
| HAND ENGRAVED | ||
| GOLD PLATED FINISH | ||
| DECOCKER | ||
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
Additional information
| UPC | 741566904110 |
|---|---|
| Manufacturer | Girsan Firearms |
| Manufacturer Part Number | 390088 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Beretta 92 Style |
| Additional Feature 2 | Accessory Rail |
| Additional Feature 3 | Engraved |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | Yes |
| ATF Manufacturer | GiRSaN / EAA |
| ATF Model | REGARD MC |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.9000 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 18 |
| Color | GOLD |
| Dimension | 4.20 X 9.60 X 12.10 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | COLORED |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | GOLD |
| Frame Finish | Gold Plated |
| Frame Material | Steel |
| Grip Material | G10 |
| Grip Type | Synthetic |
| Height | 4.2000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 12.1000 |
| Material | Alloy |
| Model | REGARD DLX |
| Number of Magazines | 1 |
| Other Features | ACCESSORY RAIL |
| Overall Length | 8.6" |
| Package Height | 5.0 |
| Package Length | 12.8 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Double / Single Action |
| Safety | Ambidextrous |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 4.8 |
| Sights | Fixed Sights |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Serrated w/Engraving |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Weight | 33 |
| Weight (oz) | 33 |
| Width | 9.6000 |






Reviews
There are no reviews yet.