HERITAGE 22LR/22WMR COMBO 3.5″ – BLUED W/WHITE BIRDSHEAD GRIPS
$197.99
HERITAGE 22LR/22WMR COMBO 3.5″ – BLUED W/WHITE BIRDSHEAD GRIPS
Out of stock
Description
FEATURES
-6 round capacity
-3.5″ 1215 steel barrel
-12L14 steel cylinders
-Blued finish
-Aluminum alloy frame
-White Mother of Pearl grip
-Open fixed type sights; Notch at rear
-1:14″ twist
-6 grooves
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 1.8 X 5.2 X 10.2 | |
| Height | 1.8000 | |
| Width | 5.2000 | |
| Length | 10.2000 | |
| CALIBER | 22LR/22WMR | |
| FRAME DESIGNATION | nan | |
| BARREL FINISH | BLUED | |
| GRIPS MATERIAL | WOOD | |
| SIGHT TYPE | FIXED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.5000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 33.4000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | STANDARD | |
| HAMMER TYPE | STANDARD | |
| FRAME COLOR | BLUED | |
| CYLINDER CAPACITY | 6.0000 | |
| OTHER FEATURES: | TWO CYLINDER COMBO | |
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
Additional information
| UPC | 727962500132 |
|---|---|
| Manufacturer | Heritage Arms |
| Manufacturer Part Number | RR22MB3BHPRL |
| Action | Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Heritage Mfg. |
| ATF Model | Rough Rider |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Description | 3 1/2" |
| Barrel Finish | BLUED |
| Barrel Length | 3.5000 |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Color | Blue |
| Country of Origin | US |
| Cylinder Finish | Black |
| Description | Bird's Head |
| Dimension | 1.8 X 5.2 X 10.2 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Black/Pearl |
| Finish Color | Blue |
| Finish Type | Blued |
| Firearm Type | Revolver |
| Frame | Alloy Frame |
| Frame Color | BLUED |
| Frame Description | Zamak Frame |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Zamak |
| Frame Size | Standard |
| Grip Material | WOOD |
| Grip Type | White Mother of Pearl |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | STANDARD |
| Height | 1.8000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Cylinder |
| Length | 10.2000 |
| Material | Alloy |
| Max Capacity | 6 |
| Model | Rough Rider |
| Other Features | TWO CYLINDER COMBO |
| Overall Length | 8.78" |
| Package Height | 1.8 |
| Package Length | 10.4 |
| Package Width | 5.4 |
| Product Type | Revolver |
| Safety | Hammer/Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Small Bore |
| Shipping Weight | 2.8 |
| Sights | Fixed Sights |
| Sights Type | FIXED |
| Similar Items | HG22R |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | STANDARD |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 33.4000 |
| Weight (oz) | 33.4000 |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Width | 5.2000 |




Reviews
There are no reviews yet.