HERITAGE 22LR ROUGH RIDER – TACTICAL RANCHER 16″ BLACK
$304.99
HERITAGE 22LR ROUGH RIDER – TACTICAL RANCHER 16″ BLACK
In stock
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.05 X 7.65 X 33.75 | |
| Height | 2.0500 | |
| Width | 7.6500 | |
| Length | 33.7500 | |
| CALIBER | 22 LONG RIFLE | |
| TYPE ACTION | REVOLVING | |
| RATE OF TWIST | 1:16″ | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| STOCK MATERIAL | HARDWOOD | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 16.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 32.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 6.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | 4.12 | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | N | |
| SWIVEL STUDS | N | |
| OTHER FEATURES: | PICATINNY RAIL | |
Additional information
| UPC | 727962708774 |
|---|---|
| Manufacturer | Heritage Arms |
| Manufacturer Part Number | BR226B16PIC |
| Swivel Studs | No |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Recoil Pad | No |
| Sights | No |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Material | HARDWOOD |
| Action | Revolving |
| Weight | 4.12 |
| Overall Length | 32 |
| Weight (lbs) | 4.12 |
| Width | 7.6500 |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Other Features | PICATINNY RAIL |
| Finish Type | COLORED |
| Capacity | 6 |
| Color | Black |
| Barrel Length | 16 |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Checkering | NO |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 2.05 X 7.65 X 33.75 |
| Height | 2.0500 |
| Hinged Floorplate | No |
| Length | 33.7500 |
| Hand | Right Hand |
| Safety | Hammer/Thumb |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Material | ALUMINUM |
| Barrel Description | Alloy Steel |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Product Type | Revolver |
| Illuminated Reticle | False |
| Frame | Alloy Frame |
| Finish | BLUED |
| Drilled and Tapped | False |
| Country of Origin | US |
| canDropship | True |
| ATF Model | Rough Rider |
| ATF Manufacturer | Heritage Mfg. |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 2 | Aluminum Picatinny Rail |
| Additional Feature 1 | Sling Swivel Mounts |
| Grip Type | Black Stained Wood Stock |
| Grip Material | Alloy Frame Black Stained Wood Stock Alloy Frame |
| Special | Threaded Barrel |
| Shipping Weight | 5.4 |
| Scope Cover Included | False |
| Package Width | 7.7 |
| Package Length | 33.9 |
| Package Height | 1.8 |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Cartridge | .22 LR |
| Front Sight | Fixed |
| Magazine Included | 1 x 6-Round |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Heritage Manufacturing |
| Make/Model | Heritage Manufacturing|Rough Rider Rancher Carbine |
| Model | Rough Rider Rancher Carbine |
| Muzzle | Threaded |
| Rear Sight | Fixed |





Reviews
There are no reviews yet.