KEL-TEC P17 22LR GREEN – 17-SHOT W/3 MAGAZINES
$252.99
KEL-TEC P17 22LR GREEN – 17-SHOT W/3 MAGAZINES
Out of stock
Description
FEATURES:
-Caliber: 22LR
-Barrel: 3.93″
-Fiber optic front sight
-17 round capacity
-Overall length: 6.65″
-Weight: 0.8 lbs
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.75 X 9.50 X 10.70 | |
| Height | 2.7500 | |
| Width | 9.5000 | |
| Length | 10.7000 | |
| CALIBER | 22 LONG RIFLE | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.9300 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 16.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 3.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | Y | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | FIBER OPTIC | |
| FRAME COLOR | GREEN | |
| SLIDE COLOR | GREEN | |
| WEIGHT IN OUNCES | 12.8000 | |
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
Additional information
| UPC | 640832007916 |
|---|---|
| Manufacturer | KelTec |
| Manufacturer Part Number | P17GRN |
| Action | Semi-Auto |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | Yes |
| ATF Manufacturer | Kel-Tec CNC Inc. |
| ATF Model | P17 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 3.9300 |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| canDropship | True |
| Capacity | 16 |
| Color | Green |
| Dimension | 2.75 X 9.50 X 10.70 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | COLORED |
| Finish Color | GREEN |
| Finish Style | OD GREEN |
| Finish Type | Blued |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | GREEN |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | OD Green |
| Frame Material | POLYMER |
| Grip Material | POLYMER |
| Grip Type | Green Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Height | 2.7500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 3 Magazines |
| Length | 10.7000 |
| Material | Polymer |
| Model | P17 |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Number of Magazines | 3 |
| Overall Length | 6.65" |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 10.7 |
| Package Width | 9.4 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.04 |
| Sights | Fiber Optic |
| Sights Type | FIBER OPTIC |
| Similar Items | HG22A |
| Size | Compact |
| Slide Description | Serrated |
| Special | Threaded Barrel |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Thread Pattern | Fiber Optic Front/Adj Rear |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 12.8000 |
| Weight (oz) | 12.8000 |
| Width | 9.5000 |






Reviews
There are no reviews yet.