MPA DEFENDER 9MM TOP- – COCKING 4.5″ TB BLACK 30RD
$506.99
MPA DEFENDER 9MM TOP- – COCKING 4.5″ TB BLACK 30RD
Out of stock
Description
FEATURES
-6″ threaded barrel
-3/4-10thread
-Top cocker
-Aluminum lower receiver
-Adjustable front/rear sights
-Standard safety extension
-30 round polymer magazine with mag loader
-Quick magazine release
-Ships in gun case
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 4.00 X 12.50 X 16.90 | |
| Height | 4.0000 | |
| Width | 12.5000 | |
| Length | 16.9000 | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | ALUMINUM | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | ALUMINUM | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 30.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 1.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | ADJUSTABLE | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 55.0000 | |
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
Additional information
| UPC | 804879268574 |
|---|---|
| Manufacturer | MasterPiece Arms |
| Manufacturer Part Number | MPA30T |
| Accessories | 1 Magazine |
| Action | Semi-Auto |
| action_type | Semi-Auto |
| Ambidextrous Safety | No |
| Barrel Length | 4.5000 |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Type | Steel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 30 |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Dimension | 4.00 X 12.50 X 16.90 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | COLORED |
| Finish Type | Black Cerakote |
| finish_color | Black |
| Frame Color | Black |
| Frame Material | ALUMINUM |
| Grip Material | ALUMINUM |
| grips_stock | 31 |
| Height | 4 |
| Length | 16.9000 |
| Material | STEEL |
| Model | 30T |
| Number of Magazines | 1 |
| Overall Length | 11.25" |
| Product Type | Pistol |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 6.35 |
| Sights | Adjustable |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Subcategory | Other Handguns |
| Weight | 55 |
| Weight (oz) | 55 |
| Weight Range | 48 oz to 63.99 oz |
| Width | 12.5000 |




Reviews
There are no reviews yet.