REMINGTON NITRO-TURKEY 12GA 3″ – 1-7/8OZ #5 10RD 10BX/CS
$15.99
REMINGTON NITRO-TURKEY 12GA 3″ – 1-7/8OZ #5 10RD 10BX/CS
In stock
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| GAUGE | 12 | |
| LENGTH IN INCHES | 3 | |
| DRAM OR VELOCITY | 1210 FPS. | |
| OUNCES OF SHOT | 1-7/8 | |
| SHOT SIZE | #5 | |
| SHELLS PER BOX | 10.0000 | |
| BOXES PER CASE | 10.0000 | |
| SHOT MATERIAL | LEAD | |
Additional information
| UPC | 047700348902 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | 26695 |
| Application | Hunting |
| Boxes Per Case | 10 |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Dimension | 1.70 X 2.85 X 4.20 |
| DRAM | 1210 FPS. |
| Game Type | Upland |
| Grains | #5 |
| Height | 1.7000 |
| Length | 3" |
| Length (in) | 3 |
| Model | Nitro Turkey |
| Muzzle Velocity (fps) | 1210 fps |
| Ounces | 1 7/8 oz |
| Product Type | Lead |
| Series | Upland |
| Shipping Weight | 1.5 |
| Shot Material | LEAD |
| Shot Size | 5 |
| Shot Weight | 1 7/8 oz |
| Similar Items | A123M |
| Subcategory | Shot Shell Ammunition |
| Units per Box | 10 |
| Units per Case | 100 |
| Units Per Pack | 10 |
| Weight | 1.5 |
| Width | 2.8500 |
| Cost per Round | 1.60 |





Reviews
There are no reviews yet.