SPRINGFIELD SAINT VICTOR – PISTOL 300BLK 9.6″ SBA3 BRACE
$1,159.00
SPRINGFIELD SAINT VICTOR – PISTOL 300BLK 9.6″ SBA3 BRACE
Out of stock
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 4.40 X 13.15 X 31.85 | |
| Height | 4.4000 | |
| Width | 13.1500 | |
| Length | 31.8500 | |
| CALIBER | 300 AAC BLACKOUT | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | ALUMINUM | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | ALLOY | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 9.6000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 30.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 1.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | Y | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | FLIP UP SIGHTS | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 96.0000 | |
| OTHER FEATURES: | M-LOK HANDGUARD WITH SA | |
| LOCKING TABS, A2 FLASH HIDER, | ||
| B5 TRIGGER GUARD, QD END PLATE | ||
| , DIRECT IMPINGEMENT CARBINE | ||
| LENGTH LOW PRO GAS BLOCK | ||
| SBA3 BRACE, B5 TYPE 23 P GRIP, | ||
| 1 PMAG, | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
Additional information
| UPC | 706397992286 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | STV995300V2SBA3 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 9.50" |
| Barrel Length Range | 9" to 9.99" |
| Barrel Material | Chrome Moly Vanadium |
| Caliber/Gauge | .300 Blackout |
| Capacity | 30 |
| Cartridge | .300 AAC Blackout |
| Color | Black |
| Finish | Anodized |
| Finish Color | Anodized |
| Finish Type | Black Hardcoat Anodize |
| Front Sight | Flip Up |
| Grip Material | B5 P Type 23 |
| Handguards | M-Lok |
| Length | 4.5'' |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Springfield |
| Make/Model | Springfield|Saint Victor |
| Material | ALUMINUM |
| Model | Saint |
| Muzzle | 4-Prong Flash Hider |
| Overall Length | 26" |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Rear Sight | Flip Up |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Safety | Ambidextrous |
| Series | Victor |
| Shipping Weight | 9.0 |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Similar Items | HGT300B |
| Stock Description | SB Tactical SBA3 Brace |
| Stock Finish | BLACK |
| Stock Material | Polymer |
| Stock Type | SBA3 |
| Subcategory | Other Handguns |
| Thread Pattern | 1/2"x28 |
| Weight | 5.05 lbs |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |





Reviews
There are no reviews yet.