TAURUS 605 357MAG 3″ NIGHT – SIGHT 5-SHOT SS RUBBER GRP
$420.99
TAURUS 605 357MAG 3″ NIGHT – SIGHT 5-SHOT SS RUBBER GRP
Out of stock
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.70 X 6.05 X 9.80 | |
| Height | 2.7000 | |
| Width | 6.0500 | |
| Length | 9.8000 | |
| CALIBER | 357 MAGNUM/38 SPECIAL | |
| FRAME DESIGNATION | X-LARGE | |
| BARREL FINISH | STAINLESS | |
| GRIPS MATERIAL | RUBBER | |
| SIGHT TYPE | FIXED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 23.5200 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | COMBAT | |
| HAMMER TYPE | COMBAT | |
| FRAME COLOR | BLUED | |
| CYLINDER CAPACITY | 5.0000 | |
Additional information
| UPC | 725327935049 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 260539NS |
| Action | Double / Single Action |
| Additional Feature 1 | Extended Ejector Rod |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas /Taurus Int'l Mfg |
| ATF Model | 605 |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 3 |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Caliber/Gauge | .357 MAGNUM |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | BR |
| Cylinder Finish | Matte |
| Dimension | 2.70 X 6.05 X 9.80 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Matte Stainless |
| Finish Color | Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | BLUED |
| Frame Description | Matte Stainless Steel |
| Frame Designation | X-LARGE |
| Frame Finish | Matte Stainless |
| Frame Material | STAINLESS STEEL |
| Frame Size | Small |
| Grip Material | RUBBER |
| Grip Type | Black Rubber Hogue |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | COMBAT |
| Height | 2.7000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 9.8000 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Model | 605 |
| Overall Length | 7.50" |
| Package Height | 6.25 |
| Package Length | 9.8 |
| Package Width | 1.75 |
| Product Type | Revolver |
| Rate of Twist | 1-in-16 |
| Safety | Hammer |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.1 |
| Sights | Night Front/Fixed Rear |
| Sights Type | FIXED |
| Similar Items | HG3573 |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | COMBAT |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 23.5200 |
| Weight (oz) | 23.5200 |
| Weight Range | 1 lbs to 1.99 lbs |
| Width | 6.0500 |
| Cartridge | .38 Special |
| Front Sight | Night Sight |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Taurus |
| Make/Model | Taurus|Defender 605 |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Rear Sight | Fixed |
| Stock Material | Rubber |




Reviews
There are no reviews yet.