Taurus GX4 CARRY Pistol – Black | 9MM | 3.7″ | 2 X 15RD | TORO Optic Ready Slide | Picatinny Rail | Stabilizer
$480.99
Taurus GX4 CARRY Pistol – Black | 9MM | 3.7″ | 2 X 15RD | TORO Optic Ready Slide | Picatinny Rail | Stabilizer
Out of stock
Description
The GX4 includes a 1/2×28 threaded barrel, making it suppressor- and compensator-ready, while the TORO (Taurus Optic Ready Option) slide provides compatibility with today’s leading micro red dot optics. Its flat-face serrated trigger ensures consistent, precise control, and front slide serrations allow confident manipulation.
Additional information
| UPC | 725327943907 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-GX4CRP941-SI |
| Accessories | 2 Magazines |
| Action | Semi-Auto |
| action_type | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Flat Face Serrated Trigger |
| Additional Feature 2 | Front Side Serrations |
| Additional Feature 3 | TORO Optics Ready Slide |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas / Taurus |
| ATF Model | GX4 CARRY |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.7" |
| Barrel Type | Steel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | False |
| Capacity | 15 |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Description | Optics Ready |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black Gas Nitride Treatment |
| Finish Type | Applied Finish |
| finish_color | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Grip Material | Polymer Frame Black Strike Industries Frame Polymer Frame |
| Grip Type | Black Strike Industries Frame |
| grips_stock | 30 |
| Illuminated Reticle | False |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Model | GX4 |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Overall Length | 9.62" |
| Package Height | 2.8 |
| Package Length | 12.0 |
| Package Width | 8.9 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.05 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Size | Compact |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Special | Threaded Barrel |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Weight | 0.0 |




Reviews
There are no reviews yet.