TAURUS JUDGE 45LC/410-3″ 3″ – FS 5-SHOT BLACK RUBBER
$492.99
TAURUS JUDGE 45LC/410-3″ 3″ – FS 5-SHOT BLACK RUBBER
Out of stock
Description
FEATURES
-Blued steel finish
-Rubber grips
-3″ barrel length
-6 grooves
-1:12″ twist
-Compact frame
-Fixed rear sight
-Fixed front sight with red fiber optic
-Taurus security system, Transfer bar safety
-5 round capacity
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 1.95 X 6.20 X 12.35 | |
| Height | 1.9500 | |
| Width | 6.2000 | |
| Length | 12.3500 | |
| CALIBER | 45LC/410 | |
| FRAME DESIGNATION | nan | |
| BARREL FINISH | COLORED | |
| GRIPS MATERIAL | RUBBER | |
| SIGHT TYPE | FIXED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 34.3000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | COMBAT | |
| HAMMER TYPE | COMBAT | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| CYLINDER CAPACITY | 5.0000 | |
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
Additional information
| UPC | 725327604532 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 2441031MAG |
| Action | Double / Single Action |
| Additional Feature 1 | Ribber Grips |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | TAURUSARMAS/TAURUS INT. MFG. |
| ATF Model | 4510 THE JUDGE |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Description | 3" |
| Barrel Finish | COLORED |
| Barrel Length | 3 |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Caliber/Gauge | .45 Long Colt |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 |
| Chamber Size | 3" |
| Color | Black |
| Country of Origin | BR |
| Cylinder Finish | Matte Black Oxide |
| Description | 3" Chamber |
| Dimension | 1.95 X 6.20 X 12.35 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Black |
| Finish Color | Blue |
| Finish Style | Blued |
| Finish Type | Blued |
| Firearm Type | Revolver |
| Frame | Alloy Frame |
| Frame Color | Black |
| Frame Description | Matte Black Oxide Steel |
| Frame Finish | Matte Black Oxide |
| Frame Material | Steel |
| Frame Size | Compact |
| Grip Material | RUBBER |
| Grip Type | Black Rubber |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | COMBAT |
| Height | 1.9500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 12.3500 |
| Material | STEEL |
| Model | Judge |
| Overall Length | 9.50" |
| Package Height | 1.9 |
| Package Length | 12.2 |
| Package Width | 6.2 |
| Product Type | Revolver |
| Safety | Taurus Security System |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Magnum |
| Shipping Weight | 2.85 |
| Sights | Fiber Optic |
| Sights Type | FIXED |
| Similar Items | HG410 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | COMBAT |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 34.3000 |
| Weight (oz) | 34.3000 |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Width | 6.2000 |
| Cartridge | .410 Bore |




Reviews
There are no reviews yet.