TAURUS RAGING HUNTER 357MAG – 5 1/8″ 7RD TWO/TONE RUBBER
$833.99
TAURUS RAGING HUNTER 357MAG – 5 1/8″ 7RD TWO/TONE RUBBER
In stock
Description
FEATURES:
-Caliber: 357 Mag/.38 Special
-Barrel: 5.12″
-Fixed front sight, Adjustable rear sight
-7 round capacity
-Overall Length: 11.5″
-Weight: 49 oz.
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.40 X 6.90 X 14.85 | |
| Height | 2.4000 | |
| Width | 6.9000 | |
| Length | 14.8500 | |
| CALIBER | 357 MAGNUM/38 SPECIAL | |
| FRAME DESIGNATION | nan | |
| BARREL FINISH | BLUED | |
| GRIPS MATERIAL | RUBBER | |
| SIGHT TYPE | ADJUSTABLE | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 5.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 55.0000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | COMBAT | |
| HAMMER TYPE | COMBAT | |
| FRAME COLOR | STAINLESS | |
| CYLINDER CAPACITY | 7.0000 | |
| OTHER FEATURES: | PORTED BARREL | |
| PICATINNY RAIL | ||
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
Additional information
| UPC | 725327617570 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 2357055RH |
| Action | Double / Single Action |
| Additional Feature 1 | Picatinny Rail |
| Additional Feature 2 | Ported Barrel |
| Additional Feature 3 | 2-Tone (SS Frame/Black BBL) |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas / Taurus |
| ATF Model | 375H Raging Hunter |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Description | 5.12" Picatinny Rail, Ported |
| Barrel Finish | BLUED |
| Barrel Length | 5 |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Caliber/Gauge | .357 MAGNUM |
| canDropship | True |
| Capacity | 7 |
| Country of Origin | BR |
| Cylinder Finish | Matte Black Oxide |
| Dimension | 2.40 X 6.90 X 14.85 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | DUO TONE |
| Finish Color | Two-Tone |
| Finish Type | Black |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Matte Stainless Steel |
| Frame Finish | Matte Stainless |
| Frame Material | STAINLESS STEEL |
| Frame Size | Large |
| Grip Material | RUBBER |
| Grip Type | Black Rubber w/Cushion Insert |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | COMBAT |
| Height | 2.4000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Scope Mount |
| Length | 14.8500 |
| Other Features | PORTED BARREL |
| Overall Length | 11.50" |
| Package Height | 2.2 |
| Package Length | 15.3 |
| Package Width | 6.7 |
| Product Type | Revolver |
| Safety | Manual Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.88 |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Similar Items | HG3575 |
| Size | Large Frame |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Stock Type | Steel Frame / Black Rubber w/Cushion Insert Grips |
| Trigger Type | COMBAT |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 55 |
| Weight (oz) | 55 |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Width | 6.9000 |
| Cartridge | .357 Magnum |
| Front Sight | Fixed |
| Magazine Included | 1 x 7-Round |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Taurus |
| Make/Model | Taurus|Raging Hunter |
| Model | Raging Hunter |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Rear Sight | Adjustable |
| Stock Material | Polymer |





Reviews
There are no reviews yet.