TRISTAR VIPER G2 TURKEY 28GA – 24″VR CT-4 BRNZ/MOBLAND SYNTH
$848.99
TRISTAR VIPER G2 TURKEY 28GA – 24″VR CT-4 BRNZ/MOBLAND SYNTH
Only 2 left in stock
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.10 X 7.60 X 37.05 | |
| Height | 3.1000 | |
| Width | 7.6000 | |
| Length | 37.0500 | |
| GAUGE | 28 | |
| ACTION TYPE | SEMI-AUTO | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 6.8 | |
| METAL FINISH | CAMO | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 24.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 36.3800 | |
| CAPACITY | 6.0000 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | CAMOFLAGE | |
| STOCK STYLE | TACTICAL | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | Y | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | Y | |
| INCL FULL TUBE | N | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| OTHER FEATURES: | PICATINNY RAIL, | |
| CHOKE IS BERETTA STYLE TUBE, | ||
| FIBER OPTIC FRONT SIGHT, | ||
| 5+1 CAPACITY, MOSSY OAK | ||
| BOTTOMLAND, MIDNIGHT BRONZE | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
Additional information
| UPC | 713780241647 |
|---|---|
| Manufacturer | TriStar Arms |
| Manufacturer Part Number | 24164 |
| Caliber/Gauge | 28 Gauge |
| Receiver Description | Bronze/Deep Blue Cerakote |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Stock Description | Camo |
| Chokes Included | Improved Cylinder/Modified/Full/Turkey Extended |
| Choke Type | CT-4T |
| Chamber Size | 2.75" |
| Capacity | 5 + 1 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Vent Rib w/ Matted Sight Plane |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Weight | 7.6 |
| Shipping Weight | 7.6 |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Package Width | 7.2 |
| Grip Material | Camo Stock Mossy Oak Bottomlands Camo |
| Product Type | Shotgun |
| Scope Cover Included | False |
| Package Length | 37.3 |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Armsan / Tristar |
| ATF Model | Viper |
| ATF Type | Shotgun |
| canDropship | True |
| Package Height | 3.0 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Midnight Bronze Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Type | Mossy Oak Bottomlands Camo |
| Illuminated Reticle | False |
| Overall Length | 37.4" |
| Additional Feature 3 | Pistol Grip |
| Additional Feature 2 | Rubber Recoil Pad |
| Additional Feature 1 | Choke Box & Choke Wrench |




Reviews
There are no reviews yet.