IVER JOHNSON 1000 410 3″ 18.5″ – REVOLVER SHOTGUN TACT. NICKEL
$595.99
IVER JOHNSON 1000 410 3″ 18.5″ – REVOLVER SHOTGUN TACT. NICKEL
Out of stock
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.05 X 8.45 X 41.85 | |
| Height | 3.0500 | |
| Width | 8.4500 | |
| Length | 41.8500 | |
| GAUGE | 410 BORE | |
| ACTION TYPE | REVOLVER | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 6.2 | |
| METAL FINISH | NICKEL | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 18.5000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 36.5000 | |
| CAPACITY | 0.0000 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| STOCK STYLE | FIELD | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | YES | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | Y | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| INCL MODIFIED TUBE | Y | |
| INCL IMP CYL TUBE | N | |
| INCL SKEET TUBE | Y | |
| OTHER FEATURES: | 5 SHELL CYLINDER | |
| DOUBLE ACTION TRIGGER | ||
| EXTERNAL HAMMER | ||
| FLIP UP SIGHTS | ||
| PICATINNY OPTICS RAIL | ||
Additional information
| UPC | 796167793083 |
|---|---|
| Manufacturer | Iver Johnson |
| Manufacturer Part Number | IJ1000T-SN |
| Action | Double Action Only |
| Barrel Length | 18" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Capacity | 5 |
| Finish Type | Matte Chrome |
| Overall Length | 38.50" |
| Safety | Manual |
| Sights | Fiber Optic Front/Blade Rear |
| Stock Finish | BLACK |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Weight | 5.15 lbs |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |







Reviews
There are no reviews yet.