Kel-Tec RDB Bullpup Rifle – Tan | 5.56NATO | 17″ Barrel
$730.99
Kel-Tec RDB Bullpup Rifle – Tan | 5.56NATO | 17″ Barrel
Out of stock
Description
RDB stands for Rifle Downward-ejecting Bullpup and the 17 points to the barrel length. This variant is the original and features a high-impact resistant Zytel forend with built-in Picatinny-style rail on the bottom for mounting accessories. Like all the RDB variants, it’s completely ambidextrous, accurate and compact. Downward Ejection This unrivaled design sends spent brass downward through the stock, behind the magwell making it a truly ambidextrous bullpup rifle. Gone are the days of hot gas & brass flying out of a side-ejection port… you’re welcome, southpaws. Unparalleled Trigger System Bullpup triggers are notoriously bad, so we tackled that issue head on and won. This trigger is incredibly smooth, with a nice take-up and clean break. Combined with a 1:7 twist barrel, all RDB models offer excellent accuracy. Adjustable Gas System All of the RDB models operate off of the same adjustable gas piston system. This feature allows the user to tailor the bolt carrier speed to eliminate excessive recoil while running a suppressor and ensure reliability for various loads. Caliber .223Rem/5.56 NATO Weight (Unloaded) 7 lbs Magazine Capacity 20rd Overall Length 27.3″ Barrel Length 17.3″ Twist Rate 1:7″ Trigger Pull 4.5-5.5 lbs
Additional information
| UPC | 640832005967 |
|---|---|
| Manufacturer | KelTec |
| Manufacturer Part Number | RDBTAN |
| Action | Semi-Auto |
| action_type | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Downward Facing Extractor |
| Additional Feature 2 | Birdcage Flash Hider |
| Additional Feature 3 | Fully Adjustable Piston |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Kel-Tec CNC Inc. |
| ATF Model | RDB |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Description | 17.4" |
| Barrel Length | 17" |
| Barrel Length Range | 17" to 17.99" |
| Barrel Type | Steel |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| canDropship | True |
| Capacity | 20 |
| Checkering | NO |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.85 X 10.35 X 36.95 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | BLUE |
| Finish Type | Blued |
| finish_color | Tan |
| Firearm Type | Rifle |
| Grip Material | Synthetic Stock Tan Synthetic |
| Grip Type | Tan Synthetic |
| Hand | Ambidextrous |
| Height | 3.8500 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 36.9500 |
| Material | ALUMINUM |
| Muzzle | 1:7" |
| Number of Magazines | 1 20 rd. |
| Other Features | DOWNWARD EJECTION BULLPUP, |
| Overall Length | 27.3000 |
| Package Height | 3.9 |
| Package Length | 37.0 |
| Package Width | 10.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Ambidextrous |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 10.0 |
| Sights | No |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Stock Color | TAN |
| Stock Description | Collapsible |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Tan Synthetic Stock |
| Swivel Studs | No |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 10.0 |
| Weight (lbs) | 6.7 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 10.3500 |




Reviews
There are no reviews yet.