MOSSBERG PATRIOT SUPER BANTAM – COMBO 6.5CM 20″ 3-9X40 BLD/SYN
$458.99
MOSSBERG PATRIOT SUPER BANTAM – COMBO 6.5CM 20″ 3-9X40 BLD/SYN
In stock
Description
FEATURES:
-Caliber: 6.5 Creedmoor
-Barrel: 20″
-Twist: 1:8″
-Synthetic stock
-3-9×40 Scope
-5 round capacity
-Overall length: 38.5″
-Weight: 7.5 lbs
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.55 X 9.10 X 46.40 | |
| Height | 3.5500 | |
| Width | 9.1000 | |
| Length | 46.4000 | |
| CALIBER | 6.5 CREEDMOOR | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:8″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 20.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 38.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 5.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | 7.5 | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | Y | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | LBA TRIGGER | |
Additional information
| UPC | 015813280273 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 28027 |
| Action | Bolt Action |
| Application | Field |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Description | Fluted |
| Barrel Finish | BLUED |
| Barrel Length | 20 |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Type | Fluted |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 |
| Checkering | YES |
| Color | BLUED |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.55 X 9.10 X 46.40 |
| Finish | MATTE BLUED |
| Finish Color | Matte Blued |
| Finish Style | Blued/Black |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | SYNTHETIC |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.5500 |
| Hinged Floorplate | No |
| Length | 46.4000 |
| Length of Pull | 12"-13" |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Model | Patriot |
| Other Features | LBA TRIGGER |
| Overall Length | 38.5000 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Scope | 3-9x40mm |
| Series | Super Bantam |
| Shipping Weight | 10.2 |
| Sights | No |
| Similar Items | RI65CRD |
| Size | Youth |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Adj LOP |
| Stock Finish | BLACK |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Adjustable LBA |
| Weight | 7.5 |
| Weight (lbs) | 7.5 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 9.1000 |





Reviews
There are no reviews yet.