SAVAGE 110 CORE PREDATOR 243 – WIN 22″ BLACK/GREEN ACCUFIT V2
$962.99
SAVAGE 110 CORE PREDATOR 243 – WIN 22″ BLACK/GREEN ACCUFIT V2
In stock
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| CALIBER | 243 WIN | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:9″ | |
| METAL FINISH | CERAKOTE | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 22.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 42.2600 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 10.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | GREEN | |
| WEIGHT IN POUNDS | 8.9 | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | ADJUSTABLE LOP & COMB,M-LOK | |
| PANELS,INTERCHANGABLE GRIP | ||
| MODULES,INTEGRAL ARCA RAIL, | ||
| MEDIUM CONTOUR THREADED BARREL | ||
| W/STRAIGHT FLUTING | ||
| BEAVERTAIL FOREND W/ARCA RAIL | ||
| & M-LOK,1-PIECE 0 MOA RAIL, | ||
| AICS MAGS | ||
Additional information
| UPC | 011356326379 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 32637 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Medium Heavy Fluted |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Caliber/Gauge | .243 WINCHESTER |
| Capacity | 10 + 1 |
| Hand | Right Hand |
| Overall Length | 42.26" |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Stock Description | AccuStock w/AccuFit V2 |
| Stock Finish Group | Green |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight | 11.9 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |





Reviews
There are no reviews yet.