SAVAGE 110 CORE TACTICAL 7MM – PRC 24″ PLATINUM/TAN V2
$962.99
SAVAGE 110 CORE TACTICAL 7MM – PRC 24″ PLATINUM/TAN V2
In stock
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| CALIBER | 7MM PRC | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:8″ | |
| METAL FINISH | CERAKOTE | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 24.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 45.1100 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 5.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | 9.6 | |
| METAL COLOR | PLATINUM | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | ADJUSTABLE LOP & COMB WITH | |
| INTERCHANGEABLE GRIP MODULES, | ||
| M-LOK PANELS W/INTEGRAL ARCA | ||
| RAIL,THREADED MEDIUM CONTOUR | ||
| BARREL WITH STRAIGHT FLUTING | ||
| ACCUTRIGGER,1-PIECE 20 MOA | ||
| RAIL,TACTICAL BOLT KNOB,AICS | ||
| MAGS | ||
Additional information
| UPC | 011356326782 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 32678 |
| Accessories | 1 Magazine |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Medium Heavy Fluted |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | 7MM PRC |
| Capacity | 5 |
| Color | Coyote |
| Description | Accutrigger, Detachable Box Magazine |
| Finish | Cerakote |
| Grip Material | SYNTHETIC |
| Hand | Right Hand |
| Model | 110 |
| Overall Length | 45.11" |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Stock Description | AccuStock w/AccuFit V2 |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight | 12.6 |
| Weight Range | 9 lbs to 9.99 lbs |






Reviews
There are no reviews yet.