SAVAGE 93R17-CAMO 17HMR 21″ – ACCU TRIG BLUED/NEXT G1 CAMO
$368.99
SAVAGE 93R17-CAMO 17HMR 21″ – ACCU TRIG BLUED/NEXT G1 CAMO
In stock
Description
FEATURES
-Realtree Hardwoods HD camo synthetic stock
-Satin blued carbon steel barrel
-AccuTrigger
-Detachable box magazine
-5 round capacity
-1:9″ twist
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.45 X 6.25 X 42.05 | |
| Height | 3.4500 | |
| Width | 6.2500 | |
| Length | 42.0500 | |
| CALIBER | 17HMR | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:9″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 21.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 39.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 5.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | CAMOFLAGE | |
| WEIGHT IN POUNDS | 5 | |
| METAL COLOR | N | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | Y | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | SCOPE BASES INSTALLED, | |
| NEW ACCU-TRIGGER, | ||
| FREE-FLOATING, BUTTON-RIFLED | ||
| BARREL | ||
Additional information
| UPC | 062654967115 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 96711 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 2 | Two Piece Weaver Base |
| Additional Feature 3 | AccuTrigger |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | SAVAGEARMSINC/SAVAGEARMSINC |
| ATF Model | 93R17 |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Description | Button Rifled |
| Barrel Length | 21 |
| Barrel Length Range | 21" to 21.99" |
| Caliber/Gauge | .17 HMR |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 |
| Checkering | YES |
| Color | No |
| Country of Origin | CA |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.45 X 6.25 X 42.05 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Blue |
| Finish Style | Blued/Black |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Camo Stock Next G1 Camo |
| Grip Type | Next G1 Camo |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.4500 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 42.0500 |
| Material | Carbon Steel |
| Number of Magazines | 1 5 rd. Detachable Box |
| Other Features | SCOPE BASES INSTALLED, |
| Overall Length | 39.5000 |
| Package Height | 3.3 |
| Package Length | 42.0 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Two-Position |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 6.05 |
| Sights | No |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight | 5 |
| Weight (lbs) | 5 |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Width | 6.2500 |




Reviews
There are no reviews yet.