SAVAGE BMAG TARGET 17WSM 22″ – HB SS/GREY LAMINATE T-HOLE
$646.99
SAVAGE BMAG TARGET 17WSM 22″ – HB SS/GREY LAMINATE T-HOLE
In stock
Description
FEATURES
-Mattegrey laminate thumbhole stock
-Matte stainless steel barrel
-Detachable rotary magazine
-AccuTrigger
-22″ barrel
-8 round capacity
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.60 X 8.85 X 49.30 | |
| Height | 3.6000 | |
| Width | 8.8500 | |
| Length | 49.3000 | |
| CALIBER | 17 WSM | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:9″ | |
| METAL FINISH | STAINLESS | |
| STOCK MATERIAL | LAMINATE | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 22.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 40.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 8.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | GREY | |
| WEIGHT IN POUNDS | 4.5 | |
| METAL COLOR | STAINLESS | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | COMPACT RIMFIRE ACTION W/REAR | |
| LOCKING LUGS & COCK-ON-CLOSE | ||
| BOLT,SME THREAD-IN BARREL | ||
| HEADSPACING AS CENTERFIRE | ||
| RIFLES,ACCUTRIGGER | ||
| CENTER FEED ROTARY MAGAZINE, | ||
| SOFT RUBBER BUTT PAD,& HIDDEN | ||
| ACTION SCREWS,SCOPE MOUNTS | ||
Additional information
| UPC | 011356969729 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 96972 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | AccuTrigger |
| Additional Feature 2 | Soft Rubber Recoil Pad |
| Additional Feature 3 | Heavy Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | SAVAGEARMSINC/SAVAGEARMSINC |
| ATF Model | B Mag |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Description | 22" Heavy |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Length | 22 |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Type | 1:9 |
| Caliber/Gauge | .17 WSM |
| canDropship | True |
| Capacity | 8 |
| Checkering | NO |
| Color | STAINLESS |
| Country of Origin | US |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.60 X 8.85 X 49.30 |
| Drilled & Tapped | Yes |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Grey |
| Finish Color | Stainless |
| Finish Style | Silver/Gray |
| Finish Type | STAINLESS |
| Firearm Type | Rifle |
| Grip Material | Laminate Stock Thumbhole Grey Laminante Stock |
| Grip Type | Thumbhole Grey Laminante Stock |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.6000 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 49.3000 |
| Length of Pull | 13.81" |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Max Capacity | 8 |
| Model | B.Mag |
| Muzzle | Target Crown |
| Number of Magazines | 1 8 rd. Rotary Magazine |
| Other Features | COMPACT RIMFIRE ACTION W/REAR |
| Overall Length | 40.5000 |
| Package Height | 8.0 |
| Package Length | 48.0 |
| Package Width | 3.25 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Manual Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Target |
| Shipping Weight | 9.0 |
| Sights | No |
| Similar Items | RI17WSM |
| Size | Full Size |
| Stock Color | GREY |
| Stock Description | Fixed Thumbhole |
| Stock Finish | Gray |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | LAMINATE |
| Stock Type | Laminate Thumbhole |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | AccuTrigger |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 4.5 |
| Weight (lbs) | 4.5 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 8.8500 |




Reviews
There are no reviews yet.