SIG ENCLOSED REFLEX SIGHT – ROMEOX SIG-LOC COMP 3MOA DOT
$542.99
SIG ENCLOSED REFLEX SIGHT – ROMEOX SIG-LOC COMP 3MOA DOT
Only 2 left in stock
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.50 X 3.75 X 5.45 | |
| Height | 2.5000 | |
| Width | 3.7500 | |
| Length | 5.4500 | |
| COLOR/FINISH | BLACK | |
| MOUNTING | RMS/c | |
| LENGTH IN INCHES | 1.67 | |
| RETICLE TYPE | DOT | |
| POWER SOURCE | CR1632 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 1.2400 | |
| DOT SIZE IN MOA | 3.0000 | |
| OTHER FEATURES: | 15 BRIGHTNESS SETTINGS,MOTION | |
| ACTIVATED ILLUMINATION,SIDE | ||
| MOUNTED BATTERY,7075 ALUMINUM | ||
| HOUSING | ||
Additional information
| UPC | 798681711628 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | SORX1630 |
| Additional Feature 1 | Sig-Loc Compact Footprint |
| Additional Feature 2 | CR1632 Battery |
| Additional Feature 3 | Fully Enclosed Reflex Sight |
| Adjustable | 1.5 MOA |
| Adjustable Objective | False |
| Adjustment Size | 1.50 MOA |
| Battery Size | CR1632 |
| canDropship | True |
| Color | Black |
| Dimension | 2.50 X 3.75 X 5.45 |
| Dot Size | 3 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Cerakote |
| Finish Type | Black |
| Height | 2.5000 |
| Illuminated Reticle | True |
| Length | 1.67" |
| Length (in) | 1.67 |
| Magnification | 1x |
| MOA | 3 MOA |
| Model | ROMEO-X Sig Loc Compact |
| Mount Type | RMS/c |
| Objective | 24mm |
| Optic Coating | LensArmor/SpectraCoat |
| Other Features | 15 BRIGHTNESS SETTINGS,MOTION |
| Overall Length | 1.67" |
| Package Height | 2.4 |
| Package Length | 5.4 |
| Package Width | 3.7 |
| Power | 1X |
| Power Source | CR1632 |
| Product Type | Accessory-Lasers and Sights |
| Proofs | Waterproof |
| Reticle | Red Dot |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 0.273 |
| Subcategory | Red Dot Sights & Non-Magnified Optics |
| Weight | .262 |
| Weight (oz) | 1.2400 |
| Width | 3.7500 |




Reviews
There are no reviews yet.