TAURUS 44 44MAG 4″ AS 6-SHOT – PORTED STAINLESS RUBBER
$627.99
TAURUS 44 44MAG 4″ AS 6-SHOT – PORTED STAINLESS RUBBER
Out of stock
Description
FEATURES
-Matte Stainless Steel finish
-Soft rubber grips
-4″ barrel length
-1:18.75″ twist
-Large frame
-5 grooves
-Ported
-Fixed front/Adjustablerearsight
-Transfer bar safety
-6 round capacity
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.30 X 6.70 X 14.75 | |
| Height | 2.3000 | |
| Width | 6.7000 | |
| Length | 14.7500 | |
| CALIBER | 44 REM MAG | |
| FRAME DESIGNATION | X-LARGE | |
| BARREL FINISH | STAINLESS | |
| GRIPS MATERIAL | RUBBER | |
| SIGHT TYPE | ADJUSTABLE | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 45.0000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | COMBAT | |
| HAMMER TYPE | COMBAT | |
| FRAME COLOR | STAINLESS | |
| CYLINDER CAPACITY | 6.0000 | |
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
Additional information
| UPC | 725327204022 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 2-440049 |
| Action | Double / Single Action |
| Additional Feature 1 | Ported |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | TAURUS ARMAS/ARUS INT. MFG. |
| ATF Model | 44 |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 4 |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Type | Ported |
| Caliber/Gauge | .44 Magnum |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | BR |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Dimension | 2.30 X 6.70 X 14.75 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Matte |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Frame Designation | X-LARGE |
| Frame Size | Large |
| Grip Material | RUBBER |
| Grip Type | Black Rubber |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | COMBAT |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.3000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 14.7500 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Model | 44 |
| Overall Length | 9.37" |
| Package Height | 2.2 |
| Package Length | 15.2 |
| Package Width | 6.7 |
| Product Type | Revolver |
| Rate of Twist | 1-in-18.75 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.45 |
| Sights | Adjustable |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Size | Large Frame |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | COMBAT |
| Weight | 45 |
| Weight (oz) | 45 |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Width | 6.7000 |




Reviews
There are no reviews yet.