TAURUS 942 22LR 2″ 8-SHOT – FIXED SIGHT MATTE STAINLESS
$414.99
TAURUS 942 22LR 2″ 8-SHOT – FIXED SIGHT MATTE STAINLESS
In stock
Description
FEATURES:
| Caliber | 22 LR |
| Model | 942 |
| Action | SA / DA |
| Frame Size | Small |
| Sights | Adjustable Rear |
| Capacity | 8 |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Frame Description | Matte Stainless Steel |
| Grips | Black Rubber |
| Hammer Style | Exposed |
| OAL | 6.60″ |
| Weight | 23.60 oz |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Length | 2″ |
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 1.90 X 6.30 X 11.15 | |
| Height | 1.9000 | |
| Width | 6.3000 | |
| Length | 11.1500 | |
| CALIBER | 22 LONG RIFLE | |
| FRAME DESIGNATION | nan | |
| BARREL FINISH | STAINLESS | |
| GRIPS MATERIAL | RUBBER | |
| SIGHT TYPE | FIXED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 2.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 23.6000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | COMBAT | |
| HAMMER TYPE | COMBAT | |
| FRAME COLOR | STAINLESS | |
| CYLINDER CAPACITY | 8.0000 | |
Additional information
| UPC | 725327618560 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 2942029 |
| Action | Double / Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas/Taurus Int'l Mfg |
| ATF Model | 942 |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 2 |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| canDropship | True |
| Capacity | 8 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | BR |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Dimension | 1.90 X 6.30 X 11.15 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Matte Stainless |
| Finish Color | Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Matte Stainless Steel |
| Frame Finish | Matte Stainless |
| Frame Material | STAINLESS STEEL |
| Frame Size | Small |
| Grip Material | RUBBER |
| Grip Type | Synthetic |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | COMBAT |
| Height | 1.9000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 11.1500 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Max Chamber Size | 8 |
| Model | 942 |
| Overall Length | 6.60" |
| Package Height | 6.0 |
| Package Length | 10.0 |
| Package Width | 2.0 |
| Product Type | Revolver |
| Safety | Transfer Bar |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.0 |
| Sights | Ramp Front, Adjustable Rear |
| Sights Type | FIXED |
| Similar Items | HG22R |
| Size | Small Frame |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | COMBAT |
| Weight | 23.6000 |
| Weight (oz) | 23.6000 |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Width | 6.3000 |





Reviews
There are no reviews yet.