TAURUS TH9 9MM 4.25″ ADJ. – 17-SHOT MATTE BLACK POLYMER
$327.99
TAURUS TH9 9MM 4.25″ ADJ. – 17-SHOT MATTE BLACK POLYMER
Out of stock
Description
FEATURES:
-Caliber: 9mm
-Barrel: 4.27″
-Novak drift-adjustable sights
-Picatinny rail
-17-round magazine
-Length: 7.72″
-Weight: 28.2 oz
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.25 X 10.05 X 13.45 | |
| Height | 3.2500 | |
| Width | 10.0500 | |
| Length | 13.4500 | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | BLUED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.2500 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 17.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | ADJUSTABLE | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 28.2000 | |
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
Additional information
| UPC | 725327615316 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1TH9041 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Picatinny Rail |
| Additional Feature 2 | Interchangeable Backstraps |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas / Taurus |
| ATF Model | TH9 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | 4.27" Stainless Steel |
| Barrel Length | 4.2500 |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 17 |
| Color | Black |
| Country of Origin | BR |
| Dimension | 3.25 X 10.05 X 13.45 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | BLUED |
| Finish Color | Black |
| Finish Style | MATTE BLACK |
| Finish Type | Black |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | Black |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | POLYMER |
| Grip Material | POLYMER |
| Grip Type | Black Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.2500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 2 Magazines |
| Length | 13.4500 |
| Material | Polymer |
| Max Capacity | 17 |
| Model | TH9 |
| Number of Magazines | 2 |
| Overall Length | 7.72" |
| Package Height | 10.0 |
| Package Length | 13.5 |
| Package Width | 3.25 |
| Product Type | Pistol |
| Safety | Ambidextrous |
| Scope Cover Included | False |
| Series | 9 |
| Shipping Weight | 3.95 |
| Sights | Novak Drift Adj Front & Rear |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Similar Items | HG9MM |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 28.2000 |
| Weight (oz) | 28.2000 |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Width | 10.0500 |
| Cartridge | 9mm |
| No. of Magazines | 2 |






Reviews
There are no reviews yet.