WEATHERBY VANGUARD WEATHRGUARD – 6.5-300WBY 24″ BRONZE/BLACK
$789.99
WEATHERBY VANGUARD WEATHRGUARD – 6.5-300WBY 24″ BRONZE/BLACK
In stock
Description
FEATURES:
| Caliber | 6.5×300 Wthby Mag |
| Model | Vanguard |
| Series | Weatherguard |
| Stock Finish | Black w / Bronze Webbing |
| Action | Bolt |
| Capacity | 3+1 |
| Drop | 3 / 4″ @ Comb & 1 1 / 4″ @ Heel |
| Hand | Right |
| Length of Pull | 13.50″ |
| OAL | 46.50″ |
| Receiver Finish | Bronze Cerakote |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Three Position |
| Stock Description | Fixed Monte Carlo Griptonite |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | Synthetic |
| Twist | 1:10″ |
| Weight | 7.50 lbs |
| Barrel Finish | Bronze Cerakote |
| Barrel Length | 26″ |
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.15 X 6.25 X 49.20 | |
| Height | 3.1500 | |
| Width | 6.2500 | |
| Length | 49.2000 | |
| CALIBER | 6.5-300 WEATHERBY MAGNUM | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:8″ | |
| METAL FINISH | CERAKOTE | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 24.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 44.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 3.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | Y | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | MULTI-COLOR | |
| WEIGHT IN POUNDS | 7.25 | |
| METAL COLOR | BRONZE | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | MONTE CARLO STOCK W/RAISED | |
| COMB, BLACK W/BRONZE WEBBING | ||
Additional information
| UPC | 747115443208 |
|---|---|
| Manufacturer | Weatherby |
| Manufacturer Part Number | VWB653WR6T |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Adjustable Two-Stage Trigger |
| Additional Feature 2 | Fluted Bolt Body |
| Additional Feature 3 | SUB-MOA Guarantee |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Howa/ Weatherby |
| ATF Model | Vanguard |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 24 |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Caliber/Gauge | 6.5×300 Weatherby Mag |
| canDropship | True |
| Capacity | 3 |
| Checkering | NO |
| Color | Bronze |
| Country of Origin | JP |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.15 X 6.25 X 49.20 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Finish Style | Brown/Tan |
| Finish Type | COLORED |
| Grip Material | Synthetic Stock Black With Bronze Webbing |
| Grip Type | Black With Bronze Webbing |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.1500 |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 49.2000 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Muzzle | Threaded |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Other Features | MONTE CARLO STOCK W/RAISED |
| Overall Length | 44 |
| Package Height | 2.8 |
| Package Length | 49.0 |
| Package Width | 6.6 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | 3 Position |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.25 |
| Sights | No |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Monte Carlo w/Raised Comb |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Adj Two Stage Match |
| Weight | 7.25 |
| Weight (lbs) | 7.25 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 6.2500 |






Reviews
There are no reviews yet.